O nas

O nas

Zespół Centrum Strategii Środowiskowych tworzą osoby z dużym doświadczeniem w zakresie przygotowania i realizacji polityk środowiskowych oraz wieloletnią praktyką w kierowaniu instytucjami odpowiedzialnymi za ochronę przyrody. 
Rada Programowa wyznacza podstawowe kierunki działania naszego Centrum. Inspiruje do działania w kluczowych obszarach oraz opiniuje powstające dokumenty. Bieżącą pracą fundacji kieruje jej Zarząd wspierany przez zewnętrznych ekspertów. 

Zarząd

Tomasz Pezold Knežević

Specjalista w dziedzinie ochrony przyrody od ponad 20 lat. Posiada blisko 15 lat międzynarodowego doświadczenia w organizacjach takich jak IUCN, WWF oraz jako niezależny konsultant w kilkunastu krajach i terytoriach. Specjalizuje się w tworzeniu i zarządzaniu obszarami chronionymi, w tym ich finansowaniu, planowaniu turystyki oraz współpracą transgraniczną, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów światowego dziedzictwa UNESCO. Od wielu lat zaangażowany jako członek WCPA - Światowej Komisji ds. Obszarów Chronionych IUCN i jej grup specjalistycznych. Obecnie skupia się na nadzorowaniu, wspieraniu i kierowaniu projektami związanymi ze zrównoważonym zarządzaniem krajobrazem leśnym i ochroną przyrody.

 dr Antoni Kostka 

Z wykształcenia geolog i paleontolog. Po uzyskaniu doktoratu w Polskiej Akademii Nauk został przedsiębiorcą, współtworząc firmy zajmujące się eksportem i importem produktów żywnościowych. Przez rok prowadził również przedstawicielstwo polskich firm geologicznych w Libii.

Od 2016 roku pracuje społecznie na rzecz Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze.

Igor Pawłowicz
Doradca w zakresie inwestycji współfinansowanych ze środków unijnych w obszarach związanych z transportem niskoemisyjnym i zwiększeniem efektywności energetycznej. Prezes Zarządu DFI Consultants Sp. z o. o. Były urzędnik państwowy, m. in. ekspert i specjalista w Centrum Unijnych Projektów Transportowych oraz Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Rada programowa


Prof. dr hab. Jerzy Szwagrzyk
Kierownik Katedry Bioróżnorodności Leśnej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Zajmuje się ekologią drzew, strukturą i dynamiką zbiorowisk leśnych, przebiegiem procesów odnowieniowych w lasach. naturalnymi zaburzeniami w ekosystemach leśnych oraz wpływem kopytnych roślinożerców na młode pokolenie drzew. Autor ponad 170 publikacji naukowych, kierownik 12 projektów badawczych finansowanych przez Komitet Badań Naukowych, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Narodowe Centrum Nauki. Promotor w 11 zakończonych przewodach doktorskich. Jest członkiem rad naukowych instytutów Polskiej Akademii Nauk: Instytutu Ochrony Przyrody oraz Instytutu Botaniki, a także członkiem rad parków narodowych: Babiogórskiego i Roztoczańskiego. Jest też członkiem Komitetu Biologii Środowiskowej i Ewolucyjnej PAN, Komitetu Nauk Leśnych i Technologii Drewna PAN oraz komitetu problemowego ds. Kryzysu Klimatycznego przy Prezydium PAN.
 
dr Janusz Zaleski
Absolwent Wydziału Leśnego SGGW oraz SGH. Doktor nauk leśnych. W latach 1990-2001 nadleśniczy. Dwukrotnie Zastępca Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych (2001-2006,2014-2015). Pierwszy dyrektor CKPŚ2006.  Główny Konserwator Przyrody (2008-2014). Odpowiedzialny w Ministerstwie Środowiska m.in. za przygotowanie COP 14 w Poznaniu i pierwszej polskiej Prezydencji w UE 2011.
dr Agata A. Konczal
Antropolożka środowiskowa specjalizująca się w antropologii lasu. Pracuje na stanowisku Assistant Professor na Wageningen University w Holandii. Od maja 2022 jest częścią Forestand Nature Conservation Policy Group na Wageningen University. Wcześniej przezponad pięć lat związana z European Forest Institute w Bonn, gdzie prowadziła zespół European Forest Governance & Society. Jej zainteresowania badawcze obejmują postrzeganie, rozumienie i użytkowanie lasów przez różne grupy społeczne, różne podejścia i interpretacje ochrony przyrody (np. w ramach projektów rewilding oraz leśnictwa wielofunkcyjnego) oraz badania interdyscyplinarne związane z tematyką leśną i środowiskową.
dr Kazimierz Szabla 

Ukończył studia na Wydziale Leśnym Akademii Rolniczej w Krakowie. Na tym samym Wydziale uzyskał tytuł doktora nauk leśnych. W Lasach Państwowych pracował 43 lata, przechodząc wszystkie szczeble zarzadzania. Był Dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze oraz Katowicach.

 Kierował odbudową lasów o łącznej powierzchni 54 tys. ha po klęskach żywiołowych, w tym po pożarze lasu w Kuźni Raciborskiej. Jest jednym z głównych twórców szkółkarstwa kontenerowego w Polsce, a także współautorem technologii produkcji biopreparatów grzybów mykoryzowych i sterowanej mykoryzacji sadzonek drzew leśnych.

Jest autorem lub współautorem kilku podręczników i blisko 100 publikacji z zakresu gospodarki leśnej, ekonomiki i organizacji leśnictwa. Był członkiem i wiceprzewodniczącym Konsultacyjnej Rady Leśnictwa przy Ministrze Środowiska. Wieloletni członek i wiceprzewodniczący Kolegium Lasów Państwowych.

 

dr inż. Andrzej Raj

Leśnik, ekolog, przyrodnik. Absolwent Wydziału Leśnego Akademii Rolniczej w Poznaniu. Tytuł doktora nauk leśnych uzyskał w SGGW w Warszawie. Od 37 lat pracuje w Karkonoskim Parku Narodowym, początkowo na stanowisku nadleśniczego parku, następnie zastępcy dyrektora, a od 18 lat na stanowisku dyrektora parku. Od 2015 roku pełni funkcję Prezesa Zarządu Związku Pracodawców Polskich Parków Narodowych. Specjalizuje się w następujących dziedzinach: ochrona ekosystemów leśnych, ochrona bioróżnorodności przyrodniczej, restytucja zagrożonych gatunków, współpraca w transgranicznych obszarach chronionych i organizacja ochrony przyrody. Jest autorem ponad 45 artykułów oryginalnych, 15 książek naukowych i popularno-naukowych. 

Bartosz Kwiatkowski


Prawnik z 14 letnim doświadczeniem zawodowym specjalizujący się w prawie ochrony środowiska, prawie antykorupcyjnym i przejrzystości życia publicznego. Dyrektor Fundacji Frank Bold, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu,  członek Rady Programowej Fundacji Rozwój Tak – Odkrywki Nie oraz wspólnik w  kancelarii radców prawnych Frank Bold.

Ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych, wykładowca studiów podyplomowych w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz zagadnień ESG, a także prowadzący szkolenia i warsztaty obejmujące prawne aspekty ochrony środowiska i praw człowieka. Autor licznych opracowań, analiz prawnych i poradników dla obywateli i obrońców praw obywatelskich z zakresu przejrzystości życia publicznego, odpowiedzialności przedsiębiorców, raportowania niefinansowego oraz ochrony środowiska.

Członek działającej przy Ministrze Finansów grupy roboczej ds. rozwoju raportowania niefinansowego, działającej przy Ministrze Funduszy i Polityki Regionalnej grupy roboczej ds. należytej staranności, a także ekspert działającej przy Komisji Europejskiej sieci Local Research Correspondents on Corruption. Autor zawiadomień w ramach procedury KPK OECD dotyczących naruszenia wytycznych OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych w zakresie praw człowieka i ochrony środowiska.

Eksperci zewnętrzni



Cookies

Korzystając z tej witryny, automatycznie akceptujesz używanie przez nas plików cookie. Czytaj więcej.

AKCEPTUJĘ